Gezi Rehberi

Tekne Turları

  Çıralı'dan günü birlik tekne turları düzenlenmektedir.Hava koşulları elverdiği sürece aşağıdaki turlar yapılmaktadır. Olympos plajı - Mağaralar - Tarihi Doğal Ceneviz Limanı - Yemek Molası - Yüzme - Plaj Etkinlikleri - Sazak Koyu - Çoban Liman - ve masmavi deniz, çam ağaçlarının gölgesi ve gün batımında Çıralı.Çıralı sahilinden Üçadalar - Atbükü - Maden Koyu - Yemek - Yüzme - Plaj Etkinlikleri -Karaburun Çıralı sahilinden Phaselis (Antik Kent ve Üç Liman) - Yüzme - Yemek - Üçadalar - Krom Madeni (makine kalıntıları) Likya Yolu Yürüyüşü Tarihi Likya yolu Ingiliz Sunday Times gazetesi tarafından, dünyanın en güzel uzun yürüyüş yolları arasında ilk 10 da derecelendirildi. Fethiye Ovacık da başlayıp Hisar Çandir – Antalyada sona eren bu yol 550 km. uzunluğunda olup, her sene binlerce kişi arafından yürünmektedir.Musa daği ve Olimpos üzerinden Çıralıya gelen Likya yolu, buradan itibaren farklı etaplar ve güzergahlarda yürünebiliyor. 1.Etap kısa mesafe :Çıralı’nın kuzeyinden boncuk ve Maden koyuna yaklaşık 1,5 – 2 saatlik deniz manzaralı bir yürüyüş yolu 2.Etap kısa mesafe: Çıralı’nın batısından Yanartaş üzerinden orman içi parkuru ile Ulupınar köyüne 2-2,5 saatlik bir zamanda yürünebilir.1 etap uzun mesafe : Çıralı – maden koyu parkuru Tekirova’ya kadar yaklaşık 6-7 saatlik bir parkur üzerinden yapılabilir.2. etap uzun mesafe : Çıralı, Yanartaş, ulupınar etabının devamında yukarı Beycik köyü ve tahtalı dağına devam eden parkur 8-9 saat sürmektedir.Uzun parkurlara kamp malzemeleriyle çıkılmasını tavsiye ederiz.

Likya Yolu

Bizim Parkurumuz: Kaş- Çıralı

Likya Yolu’nda yürüyüş için yaklaşık 110 km uzunluğundaki Kaş-Çıralı güzergahını tercih ettik. Hem dağlardan hem de deniz kenarlarından geçmesi sebebi ile yürüyüşçüler arasında popüler bir rotadır. En önemli sorunu ise su kaynağı, Rosemary Pansiyon olarak bunu yürüyüş öncesi temin ediyoruz.

Olympos Gezisi

   Tarihte de bilindiği gibi ve eldeki belgelere göre Olimpos ilk defa M.Ö.2.y.y. sahneye çıkmıştır. Pek emin olunmamasına rağmen, Helenliler tarafından kurulduğu tahmin edilen bu şehir daha sonra Likyalıların oturum ve yaşam bölgelerinden biri olmuştur. Yapılan kazılarda bulunan gümüş paralar ve üzerlerindeki yazılar bunu doğrulamaktadır. Likyalılar döneminden kalan birçok eser koruma altında olup, ziyaretçilerce hayranlıkla izlenmektedir. Çıralı'dan Olympos milli parkı yürüme mesafesindedir.

Tahtalı Dağ Zirvesi

  Avrupa'nın denize en yakın, en uzun teleferiği ile Türkiye'nin denize en yakın, en yüksek dağına, mitolojik zirveye çıkmaya ne dersiniz? Mitolojide ki adıyla "Tanrılar Dağı"nın 2365m’deki zirvesinde güneşin doğuşunu veya batışını izleyebilirsiniz.

Balık Köyü – Ulupınar

  Kamp'tan başlayarak, Yanartaştan (Chimera) geçip ormanlar içinden, akan suları ve şelaleri takip ederek Ulupınar köyüne varış ve öğle yemeği. Köyde, her yanı çınar ve defne ağaçları ile çevrili, altından gürül gürül soğuk sular akan restoranlar bulunmaktadır. Bu gidiş-dönüş yürüyüşünde giderken ve gelirken değişik yollar kullanılır. Giderken tırmanış olduğundan bu gezi orta zor olarak nitelendirilebilir. Gidiş-dönüş yürüyüş 4-5 saat tutar.

Yanartaş ( Chimera)

  Türkçede Yanartaş diye adlandırılan bu tepe, Çıralı'nın kuzey doğusundadır. 250 m. yüksekte yer alan yanar taşlar 30 dakikalık bir yürüyüşle erişilebilinir. Yanartaş dünyada eşi bulunmaz bir mucize olarak bilinir. Çıplak bir kayalıktan çıkan metan gazı 10-15 noktada hiç sönmeden yanmaktadır. Yanartaş’a çıkınca iyi ki gelmişim diyeceğiniz bir manzara ile karşılaşacaksınız,göreceğiniz tepedeki kayaların altından çıkan alevler gecenin karanlığında sizi ısıtacak.Burada sucuk,sosis kızartabilir, yanınızda getirdiğiniz içecekleri yudumlayabilirsiniz. Bu esnada size bir gitarda eşlik edebilir. 

Yayla Dağları

Üç yanı dağlarla çevrili Çıralı bölgesinde bir çok yayla bulunmaktadır. Otelimizden başlayıp bazı yaylalara kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Yaylalarda size gezi ve geleneksel yörük yemeği de organize edebiliriz. Dönüş için araba gönderebiliriz.

Kumluca Pazar turu

Her Cuma günü Kumluca’da kurulan yerel markette pekmez, bal, keçi peyniri vb. yöresel ürünleri keşfedebilir, taze meyve ve sebze alışverişinizi direkt olarak çiftçilerden yapabilirsiniz.

Phaselis

  Phaselis (Faselis), Çıralı’ya yaklaşık 10 km. mesafede, doğal güzellikleri, antik şehri, koyu ve plajı ile ünlü, sakin ve huzurlu bir cennet. Phaselis Antik Kenti’nin, arkeolojik buluntular,epigrafik veriler ve tarihi coğrafi bilgiler ışığında belirlenen sınırları; kuzeyde Gökdere Vadisi’ne, güneyde Üç Adalar’dan Tahtalı Dağı’na, batıda ise Çandır Vadisi boyunca uzanıyor.Eski bir Likya antik kenti olan Phaselis, muhteşem doğal güzellikleri, tarihi ve plajı ile Antalya’nın en değerli mücevherlerinden. Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan ören yeri, tarihi antik tiyatrosu, su kemeri, agorası ve hamamları ile deniz ve tarihin bir arada bulunduğu antik bir yerleşim yeri. Bölgede antik kalıntılar eşliğinde denize girme deneyimi.

× Whatsapp